A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

A rák korai felismerése kutyáknál - 12 árulkodó jel

2024. augusztus 23., 06:30


Szerző: M.Lilla


Kategória: Egészség




Kutyáinkat is érinthetik daganatos megbetegedések, ezért fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mely tünetek jelentkezése esetén lehet rákra gyanakodni. Ehhez szeretnénk most egy kis segítséget nyújtani.

Petissimo Petnovember

hirdetés (X)



 

A rettegett kór sajnos kedvenceinket sem kíméli, legalább annyi típusa érintheti őket, mint az embereket. Fajtatiszta és keverék kutyák esetében is előfordulhat, bármely életkorban támadhat, bár többnyire az idősődő vagy kifejezetten idős kutyákat érinti. Kialakulását számos tényező befolyásolja: genetika, környezeti hatások, stressz, helytelen táplálás is az okok között szerepelhet.

 

A tünetek változatossága miatt nem könnyű felismerni a betegséget, speciális vizsgálatok, adott esetben sebészeti beavatkozás segítségével lehet pontosan megállapítani, jó- vagy rosszindulatú-e a tumor és mely típusba esik. Vannak olyan daganatok, melyek kialakulása nem vagy minimális fájdalommal jár, ám a magasabb fájdalomküszöbnek „hála” kedvenceink még komolyabb fájdalmaikat is el tudják rejteni előlünk – egészen addig a pontig, amikor már túl késő visszafordítani a folyamatot. 

 

 

Csontrák következtében eltávolították a kutya jobb mellső lábát
Csontrák következtében eltávolították a kutya jobb mellső lábát
Fotó: puppyup.org

 

 

Az alábbi jelek figyelmezetőek lehetnek mindamellett, hogy más betegségekre is utalhatnak. A rendszeres állatorvosi ellenőrzés, éves, féléves, negyedéves időközökben elvégzett általános állapotfelmérés nagy mértékben hozzájárulhat kedvencünk egészségének megőrzéséhez, ne hanyagoljuk el!

 

 

Elváltozások a szájban, bűzös lehellet

 

Dudorok, a fogíny színének megváltozása, vérzése, a megszokottól eltérő, bűzös lehellet szájüregi daganat jele is lehet, főként idősebb korban. Sajnos az egyik legalattomosabb ez a megjelenési forma, ugyanis hónapokon át észrevétlen is maradhat. Kicsit vérzik a foga, kicsit más a színe, nem nagy ügy, vagy talán fel sem tűnik. Célszerű rendszeresen megvizsgálni kutyánk száját, ily módon a komolyabb fogproblémákat (fogkövesség, gyulladás, fogínysorvadás) is megelőzhetjük, de ha már kialakult a baj, még időben megkezdhetjük a kezelést. A szájüregben, orrüregben, szemüreg környéki csontokban kialakuló daganatok eltávolítása bonyolult folyamat, egy ponton túl már csak a sugár- vagy kemoterápiában bízhatunk.

 

 

Orrvérzés

 

Sohasem normális dolog, ha egy kutya orra vérzik, ezért ezt a tünetet nagyon komolyan kell venni! Idősebb kutyáknál különösen aggasztó, orrüregi daganat jele lehet. Mindenképpen mutassuk meg állatorvosunknak, idegen test is fúródhatott az orrába. Lehet, hogy a nagy szaglászás közepette beszippantott egy toklászt, melynek hegyes végei pillanatok alatt felsértik az orrüreget, a légutakon lefelé haladva a tüdőbe is eljuthat. Ha a kutya hevesen tüsszög, mancsaival kaparja az orrát, vérzést látunk, irány a rendelő. Rovarcsípés is okozhatja, ami elviselhetetlen fájdalommal is járhat, allergia esetén pedig további gondok forrása lehet.

 

 

Ha a jó étvágyú kutya visszautasítja az ételt, valami nincs rendben
Ha a jó étvágyú kutya visszautasítja az ételt, valami nincs rendben
Fotó: dogtime.com

 

 

Köhögés, fulladás

 

Ha kutyánk időnként köhint egyet, még nem kell túlaggódnunk a dolgot, ám ha nem múlik a köhögés, láthatóan erőlködik, hogy kiköhögjön valamit vagy légzése nehézkessé válik, esetleg fullad, a légcsövet vagy szívet érintő megbetegedések mellett daganat jelenlétét se vessük el. Ha a nyelőcsövét nyomja egy tumor, evés, ivás esetén fájdalmassá válhat a nyelés.

 

 

Bőrelváltozások

 

Bőrkeményedések, puha vagy kemény dudorok a bőrön, a bőr alatt, a csontok mentén a lábakon, tappancson, könyöktájékon vagy a csigolyákon nemcsak bőr, hanem csontproblémákra is utalhatnak. Szemölcsök megjelenése a test különböző részein, szemhéjakon a kor előrehaladtával tapasztalható, a zsírmirigyek megnagyobbodása sem ritka, így nem kell azonnal megijednünk. Mielőbb kivizsgáltatjuk, annál hamarabb kezdhetjük meg a kezelést, a gyógyulás esélye is nagyobb.

A rosszindulatú bőrdaganat gyorsan, agresszíven is terjedhet, jobb idejében elkapni. Ahhoz, hogy megtudjuk, mit rejt a „púp”, mintavétel válhat szükségessé, hiszen allergia, bőrférgesség, ciszta vagy jóindulatú megnagyobbodás is állhat a hátterében. Viszont a nehezen vagy egyáltalán nem gyógyuló sebek, bemélyedések, viszkető, fájdalmas kitüremkedések, melyek nem reagálnak sem a szájon át adott antibiotikumra, sem a helyi kezelésre, komolyabb betegségre utalhatnak, a rák jelenléte ugyanis gyengíti az immunrendszert, így lehet, hogy külsőleg az egyetlen látható jele a nehezen gyógyuló, újra és újra visszafertőződő seb.

 

 

Váladékozás

 

Ha a kutya orrából, szeméből, nemi szervéből vagy végbeléből szokatlan állagú, szagú váladék ürül, bakteriális vagy gombás fertőzésen túl tumort is jelezhet.  

 

 

Ha az aktív, játékos kutya elbújik, kerüli a társaságot, figyeljük meg, lehet, hogy betegségét adja tudtunkra vele
Ha az aktív, játékos kutya elbújik, kerüli a társaságot, figyeljük meg, lehet, hogy betegségét adja tudtunkra vele
Fotó: mnn.com

 

 

Fogyás

 

Némi súlyvesztés elfogadható, ha a kutya egészségügyi okok miatt diétán van vagy gyakrabban – akár sportszerűen - mozog. Ám a szokásos ételadag és testmozgás mellett hirtelen bekövetkező fogyás tipikus tünete lehet a daganatos megbetegedésnek. A rákos sejtek ugyanis rendkívül gyorsan képesen szaporodni, rengeteg energiát emésztenek fel. A kutya szervezete elől veszik el a tápanyagot, így normális táplálás mellett is fogyás tapasztalható. Látszólag jóllakik az eb, ám a szervezete éhezik, bármennyit is eszik, további súlyt veszt, elsődleges zsír- és izomtömege csökken le.

Ha a fogyás amiatt következik be, hogy a kutya étvágytalanná válik, a legfinomabb falatokat is elutasítja, akár napokon át nem kér enni, gondolnunk kell rákra. Mi, gazdik ismerjük kedvencünk étkezési szokásait és viselkedését, mi vagyunk a megmondhatói, ha étvágya hirtelen lecsökken vagy megnő, valóban aggódnunk kell-e. Az étvágytalanság számos betegség tünete lehet, ne felejtsük el megemlíteni állatorvosunknak.

 

 

Hízás

 

Előbbivel ellentétben a hirtelen súlygyarapodás is gyanús lehet a megszokott napi rutin, testmozgás és táplálás mellett. Ha kevesebb eledelt vesz magához, ám ennek ellenére hízik, hormonális probléma, pajzsmirigy-rendellenesség is állhat a háttérben.

 

 

Hasmenés, vizelési, székletürítési problémák

 

Alkalmanként előforduló hasmenésnél még nem kell azonnal rákra gyanakodnunk, de ha folyamatosan fennáll, vizsgáltassuk ki. Ha a megszokottnál gyakrabban kéretőzik ki kutyánk vagy már azelőtt „baleset” történik, hogy kiérne, esetleg erőlködés ellenére is nehézségekbe ütközik a vizelés, székletürítés, egy daganat is elzárhatja az útját. Ha a vizeletben, ürülékben vér is látható, mindenképpen jelezzük az orvosnak!

 

 

Fordítsunk gondot a rendszeres állatorvosi ellenőrzésre kutyánk egészségének megőrzése érdekében
Fordítsunk gondot a rendszeres állatorvosi ellenőrzésre kutyánk egészségének megőrzése érdekében
Fotó: bioquicknews.com

 

 

Egyensúlyproblémák

 

Ha a kutya végtagjai egyik pillanatról a másikra elgyengülnek és összeesik, ne késlekedjünk megmutatni állatorvosunknak! Az összecsuklás eszméletvesztéssel is járhat, ám mikor magához tér, újra úgy viselkedik, mintha mi sem történt volna, ez is árulkodó jel lehet. Ha sántít vagy nem áll rá valamelyik lábára, sérülés vagy idegentest (tüske, toklász), csípés mellett a daganat sem kizárt.

 

 

Rohamok

 

Ha hirtelen rohamszerű tüneteket mutat, kontrollálhatatlanul rángatózik, nincs magánál, habzik a szája, epilepszia és stroke gyanúja is felmerülhet, ugyanakkor az agyban vagy idegrendszerben, gerinccsatornában megbúvó daganat is lehet az ok. Célszerű egy CT vagy MRI vizsgálat elvégzése, ha a kutya tünetei hosszabb időn át fennállnak vagy gyakran visszatérnek.

 

 

Hangulatingadozás, viselkedés megváltozása

 

A rák felemészti a kutya által bevitt tápanyagot, a daganatos sejtek kiszippantják az energiát a szervezetéből, ennek következtében minden előzmény nélkül kedvetlenné válhat, letargiába eshet, egyre kevésbé érdeklik azok a dolgok, melyekért korábban odavolt, nincs ínyére a séta, elvonul. Ereje gyengül és egyre fáradékonyabbá válik.

Ha a barátságos, vidám eb hangulata hirtelen megváltozik, rosszkedvűvé, ingerlékennyé válik, kerüli a társaságunkd vagy kutyabarátai társaságát, gondolnunk kell arra a lehetőségre, hogy komoly fájdalmai vannak. Ők csendben, magányosan szenvednek, ha nem igényli, hogy foglalkozzunk vele, aktivitási szintje lecsökken, mindenképpen vizsgáltassuk meg!

 

 

Fájdalmak

 

Ha a kutya felnyüszít vagy sír simogatás közben, ha egy bizonyos testrészéhez érünk vagy felemeljük (megfelelő módon természetesen), egyértelműen adja tudtunkra, hogy fájdalma van. A szájüregi daganatok étkezés közben például jelentős problémát okozhatnak, míg a légzőszervrendszert érintő elváltozások miatt a légvétel is akadályozottá válhat.

 

 

Daganatos kutyák számára is elérhető a sugárterápiás kezelés
Daganatos kutyák számára is elérhető a sugárterápiás kezelés
Fotó: asbmb.org

 

 

A daganatos sejtek kontrollálatlan elburjánzása a környező szöveteket és szerveket is képes megbetegíteni, ezért a gyógyulás sikeréhez elengedhetetlen a korai felismerés. Ha állatorvosunk daganatra gyanakodik, melyet a vérkép, szövettani elemzés, röntgen, CT vagy MRI vizsgálat is megerősít, lehetőség szerint tovább irányít egy specialistához, aki kifejezetten kutyák rákos megbetegedéseivel foglalkozik. A pontos diagnózis felállítása és a kezelési terv kialakítása – és annak betartása – hozzájárulhat a kutya állapotának javulásához, teljes gyógyulásához is.

 

Ha időben észrevesszük, jó eséllyel gyógyítható a rák. Számos módszert kínál ma az állatorvosi onkológia: műtéti eltávolítás, kemoterápia (szájon át adható és injekciós, illetve infúziós formában), sugárterápia (radioterápia), biológiai terápiák (pl. immunterápia), lézersebészet és alternatív lehetőségek is a gazdik rendelkezésére állnak. Állatorvosunk a beteg kutya számára leghatékonyabb terápiát fogja javasolni.

 

Egyes daganattípusok azonban agresszívan ellenállhatnak a kezelésnek, ebben az esetben fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, kiegészítésképpen pedig immunerősítők előírásszerű adagolásával (palliatív kezelés) könnyíthetjük meg a kutya mindennapjait. Késői felismerés vagy a daganat típusának függvényében minden esetben a kutya életminőségét kell szem előtt tartani

 

 

Védőgallér a kutyán - műtét után
Védőgallér a kutyán - műtét után
Fotó: naturaldogcompany.com

 

 

Megelőzhető a rák?

 

Fontos kihangsúlyozni, hogy a rák kialakulása nem minden esetben előzhető meg. Bizonyos lépésekkel azonban csökkenthetjük ennek esélyét. Ivartalanítással például jó eséllyel elkerülhetjük az ivarszerveket érintő daganatos megbetegedéseket.

 

Adhatunk kedvencünknek immunerősítő vitaminokat és kiegészítőket, étrendjébe beépíthetünk antioxidánsokat tartalmazó zöldségeket, gyümölcsöket. Az internetes áruházakban kiegészítők széles választéka érhető el, célszerű kikérni állatorvosunk véleményét, mielőtt random bevásárolnánk belőlük.

 

Az egészséges táplálás mellett ne feledkezzünk meg a rendszeres testmozgásról, szellemi lefárasztásról, kreatív tevékenységekről kutyánk jellemének, képességeinek és igényeinek figyelembe vételével. Találjuk meg az arany középutat, ne vigyünk túlzásba semmit, mert a túlzott terhelés stresszhez és fizikai problémákhoz vezethet.

 

 

 

Forrás: healhtypets.mercola.com, pethealthnetwork.com, rd.com
Indexkép forrás: dogingtonpost.com
Cikk első megjelenése: 2017. június 29.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Még mindig tart az őrület a csöngei szaporítótelep körül Még mindig tart az őrület a csöngei szaporítótelep körül
Nincs vége a történetnek: még mindig rengeteg a teendő és az egyelőre megoldatlan helyzet a nemrégiben felszámolt szaporítóteleppel kapcsolatban, amelyet Csöngén üzemeltettek.

A kisebb termetű kutyák okosabbak A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.

Kutyára mérgező növények 2. rész Kutyára mérgező növények 2. rész
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?

Kutyára mérgező növények Kutyára mérgező növények
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?

A leggyakrabban használt kutyás táplálékkiegészítők A leggyakrabban használt kutyás táplálékkiegészítők
A kisállatokra szakosodott üzletekben gyakran találkozni táplálékkiegészítőkkel, most a leggyakoribbakat mutatjuk be.

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

JULIUS-K9 Egyedi kutyás ajándéktárgyak Ebugatta Praktiker

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
3 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki a bíróság a saját kutyáját bántalmazó férfival szemben Hírek - Címlapon
3 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki a bíróság a saját kutyáját bántalmazó férfival szemben
7 mindennapos mozzanat, ami kutyásként nagyon más lesz Hírek - Címlapon
7 mindennapos mozzanat, ami kutyásként nagyon más lesz